Geri


Hesaplı ve lezzetli
Takanik Balık
(17 Ocak 2010)


İstanbul'a ne zaman gitsem uğradığım bir yer Takanik Balık, Fishmekan, Park Fora, Kıyı, İstinye Balık Evi favori yerlerim. Ama devir hesap devri. Herkesin kesesine uygun Takanik'i tek geçerim. İzmirlilere de İstanbullulara da öneririm.

Zaten Takanik'i sevgili Cenk Eren ile 90 yılların başında keşfettik. Yeniköy'de bir teknenin içindeydi. Daha sonra yine Yeniköy'de minik bir dükkana taşındılar. Şimdi de Arnavutköy'de iki katlı bir binadalar. Yeniköy'deki yerleri de duruyor. Yani 'Allah yürü ya kulum' dedi. Genç patron Serkan (Kayhan) 'Abla sayenizde' diyor.

Neyse yediğiniz her şey taze. Bir balık çorbası var ki? O gün sevgili Ergun Yıldız bayıldı. Ben balık köfteden üç tane yedim. Bir dil ve fener kavurma harika. Özellikle de tulumba, revani ve incir tatlısı bela Gelen hesap da süper.

Pek çok ünlünün de yeri.

O gün sevgili Mahsun Kırmızıgül vardı. New York'dan gelmiş. Saç sakal karışık. Mustafa Sandal ile birlikte oynayacağı, yöneteceği ve öyküsünü yazdığı 'New York'ta Beş Minare' adlı yeni filmi için saçlarını uzatıyormuş. Yorgun ama mutluydu.

E nasıl mutlu olmasın? Adam iki film yaptı. 'Güneşi Gördüm' ve 'Beyaz Melek' gişe rekorları kırdı. Tam on senedir de 'New York'ta Beş Minare' için çalışıyormuş. Mahsun'un dışında Takanik'in medyatik müşterileri arasında Gülşen, Demet Akalın, Sarp Atak, Memiş Hoca, Deniz Çakır ve sevgilisi Nihat, Naz Elmas, Sadettin Tantan ilk aklıma gelenler. Evlere ve iş yerlerine paket servisi de var.

Takanik telofon:
0.212. 263.83.46


Arnavutköy
   Birinci Cadde No. 87   Tel: (212) 263 83 46   263 83 47   (532) 451 48 12